Bra analys av Jan-Olof Sandgren!
De gamla indierna myntade en gång begreppet ”karma”, som går ut på att var och en i slutändan får vad han förtjänar. Inte helt olikt den kristna föreställningen att Gud en dag ska döma oss efter förtjänst.
Sverige har på 150 år genomgått en häpnadsväckande klassresa. Från den civiliserade världens bottenskikt arbetade vi oss upp till en tätposition när det gäller ekonomi, innovation, jämlikhet, välstånd, utbildning, trygghet, livskvalitet, demokrati och tekniskt kunnande. Knappt hade vi etablerat oss i toppen, förrän vi slarvade bort hela vårt försprång och är nu raskt på väg tillbaka mot botten. I den nya världsordning som håller på att ta form, är Sverige en av förlorarna.
På vilket sätt har svenska folket förtjänat detta grymma öde? Vi kan varken skyllas för kolonialism, slaveri, folkmord eller terrorism i någon större utsträckning. Tvärtom har vi visat stor generositet mot tredje världen och ofta ställt oss på de svagares sida. Har inte karmalagen den här gången begått ett fruktansvärt misstag?
Läs vidare på Det Goda Samhället
Lämna ett svar